Naturalna Aromaterapia – zastosowanie olejków eterycznych i ich właściwości

Olejki eteryczne są często stosowane w aromaterapii, czyli formie medycyny alternatywnej, która wspiera zdrowie i dobre samopoczucie. Są one pozyskiwane z roślin i po pozyskaniu stanowią ich esencję. 
 
Ich pozyskiwanie odbywa się drogą drogą destylacji lub metodami mechanicznymi takimi, jak na przykład wyciskanie na zimno. Sposób, w jaki produkowane są olejki eteryczne jest niezwykle ważny, ponieważ te uzyskiwane chemicznie nie są prawdziwymi wartościowymi olejkami eterycznymi, dlatego właśnie w sklepie Aromatly [link] oferujemy tylko te najwyższej jakości.
 
Olejki eteryczne są kluczowym elementem aromaterapii, w której są one inhalowane na różne sposoby. Do tych najskuteczniejszych należy między innymi rozpylanie przy użyciu specjalnego urządzenia nazywanego wymiennie dyfuzorem lub nawilżaczem powietrza. Zapach odpowiednich aromatów może stymulować poszczególne fragmenty układu limbicznego, czyli części mózgu odpowiedzialnej za emocje, zachowania, zmysł węchu oraz pamięć długotrwałą.  Co ciekawe, układ limbiczny jest również zaangażowany w proces formowania wspomnień. To tłumaczy, dlaczego znajome zapachy mogą przywoływać wspomnienia i emocje. Układ limbiczny odgrywa również ważną rolę w kontroli poszczególnych funkcji fizjologicznych takich jak, oddychanie, tempo pracy serca czy ciśnienie krwi, dlatego uważa się również, że olejki eteryczne mogą wywołać pozytywny wpływ na fizyczne aspekty naszego zdrowia. Jest to jednak kwestia, która nie została ostatecznie rozstrzygnięta.
 
Istnieje wiele różnych rodzajów olejków eterycznych, każdy z nich ma swój unikalny zapach, różne działanie i właściwości. Poniżej przedstawiamy 10, które często uznaje się jako jedne z najbardziej popularnych. We wszystkie możecie zaopatrzyć się w sklepie Aromatly [link].

Popularne Rodzaje Olejków Eterycznych

Pomarańcza

Olejek eteryczny z pomarańczy uznawany jest za jeden z olejków posiadających najszersze spektrum potencjalnych oddziaływań. Wskazuje się jego właściwości uspokajające, redukujące ból oraz wprowadzające w dobry nastrój. Co więcej, uznaje się, że pobudza układ trawienny i immunologiczny. Jego wdychanie może nawet obniżyć podwyższone tętno czy ciśnienie krwi. Olejek z pomarańczy odstrasza również owady.

Lawenda

Olejek eteryczny z lawendy to idealny olejek dla osób zapracowanych i zestresowanych, jak i dla takich, których tryb życia może nie najlepiej wpływać na jakość snu. Wskazuje się jego właściwości uspokajające oraz odprężająco-relaksujące.  

Eukaliptus

Olejek eteryczny z eukaliptusa zawiera związki wykazujące silne właściwości antybakteryjne. Może działać wykrztuśnie oraz odświeżająco. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że wspomaga on układ oddechowy. Stosując go poczujemy się również wyjątkowo orzeźwieni.  

Tymianek

 

Olejek eteryczny z tymianku pobudza kreatywność, pomaga radzić sobie ze stresem i w ochronie przed infekcjami. Ma silne działanie prozdrowotne. Działa antyoksydacyjne i bakteriobójczo, jest doskonałym sprzymierzeńcem w okresie sezonowych infekcji.

Melisa

 

Olejek eteryczny z melisy działa uspokajająco i znajduje zastosowanie podczas silnych napięć nerwowych. Może również pomóc przy dolegliwościach miesiączkowych, jak i również bólu głowy czy migrenie.  

Sosna

 

Olejek eteryczny z sosny w aromaterapii jest cennym środkiem przeciwbólowym. Może on wywierać pozytywny wpływ na krążenie krwi. Do jego praktycznych zastosowań warto zaznaczyć, że działa odświeżająco, orzeźwiająco i dodaje energii. Działa również wykrztuśnie, antyseptycznie, antywirusowo i bakteriobójczo.

Jałowiec

 

Olejek eteryczny z jałowca należy do najpopularniejszych w aromaterapii. Ma szerokie spektrum oddziaływania. Pomaga przy przeciążeniu fizycznym i psychicznym oraz dodaje energii.   

Cytryna

 

Olejek eteryczny z cytryny, oprócz fenomenalnego zapachu, wspomaga koncentrację i usuwa zmęczenie. Jego ważną właściwością jest możliwość wspomagania aparatu wzrokowego podczas podwyższonego obciążenia.   

Goździki

 

Olejek eteryczny z goździków wykazuje działanie odkażające. Do jego korzyści z niego płynących należy również zaliczyć ogólną poprawę samopoczucia, pobudzenie aktywności umysłowej i poprawę pamięci. Może również działać przeciwdrobnoustrojowi.  

Mięta

 

Olejek eteryczny z mięty oczyszcza zatoki i pomaga z katarem. Warto zaopatrzyć się szczególnie w okresy przeziębień. Oprócz tego wspiera zapamiętywanie i wspomaga koncentrację. Wykazuje również właściwości przeciwbólowe.   

Czy warto stosować aromaterapię?

Istnieją badania, które wskazują, że aromaterapia rzeczywiście może współpracować z tradycyjnymi metodami terapeutycznymi w walce z niepokojem i stresem. Pamiętajmy, że olejki eteryczne nie są przeznaczone do stosowania doustnego. Olejki eteryczne mogą wspomagać z drobniejszymi problemami jako terapia uzupełniająca, jednakże w sytuacji poważniejszych zaburzeń zdrowotnych zalecamy wizytę u eksperta. 

Polecane produkty

-34%
-34%
-45%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *